Begonia maculata 0

Gdy pierwszy raz zobaczyłam Begonię maculata (Begonię plamistą) wiedziałam, że muszę ją mieć. Nie było to łatwe zadanie, ale gdy już udało mi się ją zdobyć, wiedziałam, że szybko się nie rozstaniemy.

Jeśli lubicie rośliny tropikalne, a nie macie jeszcze wielkiego doświadczenia w ich pielęgnacji, to polecam zacząć swoją przygodę właśnie od tej kropkowanej piękności. Begonia maculata nie dość, że obłędnie wygląda, to jest jeszcze mało kapryśna, szybko rośnie i łatwo się rozmnaża!

Begonia Maculata; Begonia Plamista

Ale wszystko po kolei…

Begonia maculata jest rośliną wieloletnią, należącą do rodziny begoniowatych. Rodzina ta obejmuje ponad 1800 gatunków. W naturze rośliny z rodziny begoniowatych występują w wilgotnych strefach subtropikalnych i tropikalnych.

Nasza bohaterka natomiast pochodzi z Brazylii. Swój wyjątkowy i unikatowy wygląd zawdzięcza asymetrycznym liściom, których wierzchnia strona jest oliwkowozielona, upstrzona charakterystycznymi srebrzystobiałymi plamami, a spód jest koloru bordo. W okresie kwitnienia wytwarza białe lub czerwonawe liście (w zależności od odmiany).

Plotki głoszą, iż Christian Louboutin zainspirował się Begonią maculatą projektując czerwoną podeszwę (znak rozpoznawczy) swoich butów :).

Begonię maculata znajdziesz tu: http://projectcube.pl/begonia-maculata

Pielęgnacja:

Nasłonecznienie: lubi światło, ale należy unikać miejsc gdzie padałyby na nią bezpośrednie promienie słoneczne.

Woda: w okresie wiosenno-letnim Begonię plamistą podlewamy około dwóch razy w tygodniu, zaś w okresie jesienno-zimowym raz w tygodniu. Pamiętajcie proszę, iż nie są to sztywne zalecenia, a ilość wody zależy od warunków jakie panują w Waszym domu. Generalnie rośliny te lubią wilgoć, ale podlewamy je dopiero jak podłoże jest całkowicie suche (w tym wypadku nadgorliwość gorsza jest od zapominalstwa). Jeśli macie suche powietrze, to dobrze raz na jakiś czas dodatkowo spryskać liście wodą (z tym zabiegiem również należy zachować umiar).

Ziemia: Lubi ziemię przewiewną, lekką. Najlepsza jest standardowa ziemia torfowa.

Wygląd: Jeśli nasza Begonia wraz z upływem czasu nadmiernie się wyciąga, a nie rozgałęzia, możemy przyciąć jej wierzchołki wzrostu lub przy corocznym przesadzaniu dodać do nowej, większej doniczki, wcześniej przygotowane sadzonki. Jeśli zauważymy zmiany na liściach, spowodowane przesuszeniem lub przelaniem (najczęstsze błędy popełniane w pielęgnacji tych roślin) usuwamy liść lub kawałek uszkodzonego pędu.

Nawożenie: praktycznie wszystkie rośliny nawożę Biohumusem, w tym również begonie plamiste. Roślinę nawozimy w okresie wiosenno-letnim dwa/trzy razy w miesiącu zgodnie z zaleceniami producenta nawozu.

Rozmnażanie: w warunkach domowych Begonię plamistą najłatwiej rozmnaża się z ciętych sadzonek. W tym celu odcinamy jedną z gałązek (tak aby miała przynajmniej jeden węzeł) i wsadzamy do wody. Po około dwóch tygodniach powinny pojawić się korzonki. Gdy osiągną 2-3 cm, sadzonkę możemy przesadzić do ziemi.

Toksyczność: wszystkie gatunki begonii są toksyczne dla zwierząt.

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl