Design i natura 0

Natura i kultura są często przeciwstawiane. Pierwsza to chaos, nieprzewidywalna i nieokiełznana energia. Druga - porządek, wytwór człowieka i jego intelektu, może dlatego tak pozytywnie przez niego wartościowany. Czy słusznie?

Przyglądaliście się kiedyś płatkom śniegu? Każdy z nich jest małym dziełem sztuki, a do tego niepowtarzalnym, jedynym we wszechświecie! Zastanawialiście się nad fenomenem koronkowej struktury plastra miodu? Maleńkie, heksagonalne komórki ułożone według tajemniczego wzorca hipnotyzują swoją perfekcją. Czy nigdy nie zdarzyło Wam się zastygnąć w absolutnym zachwycie nad zieloną główką włoskiego kalafiora, złożoną z genialnych różyczek? A patrząc na burzę włosów naszej Królowej-oplątwy, nie macie ochoty westchnąć “wow...”? My tak mamy.

Kiedy wydaje nam się, że nasza fascynacja naturą jest już na granicy lekkiego bzika, zawsze napatoczą się kolejne pożywki, które jeszcze ją podsycają. Całkiem niedawno - temat złotego podziału, czyli proporcje, które zapisano w formie wzoru i uznano za idealne. Wykorzystywane od starożytności do dziś przewijają się w kompozycjach architektonicznych, fotograficznych, rzeźbiarskich, czy malarskich.

Według wielu badaczy złota proporcja (nazywana też boską) wyrażona przez liczbę phi (czytaj fi, = 1.6180339887) jest fundamentalną jednostką, którą posługuje się natura, udowadniając swoją perfekcyjną harmonię. Wytropiono jej obecność m.in. w strukturze słonecznika, szyszki, czy muszli ślimaka. Uznano ją za schemat budowy ludzkiego ciała, a nawet stwierdzono, że stanowi podstawę cyklu fal mózgowych.

Ze złotym podziałem i liczbą phi wiąże się ciąg Fibonacciego - szereg liczb, w którym stosunek sąsiadujących cyfr (większej do mniejszej) jest bliższy liczbie phi im dalej się posuwamy. Rozpoczyna się tak: 0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144, 233, 377… A teraz uwaga - lilie mają 3 płatki, jaskry 5, nagietki 13, astry 21, a większość stokrotek po 34, 55 lub 89. Co wy na to?

Pomijając różne spiskowe, czy metafizyczne teorie, które można stworzyć na podstawie takich “rewelacji” warto chyba rozbudzić w sobie trochę więcej pokory i mieć oczy szerzej otwarte. Projekty natury są na tyle genialne, że z pewnością możemy z niej czerpać inspiracje pełnymi garściami.

Przy tej okazji zobaczcie nasze cuda natury w absolutnie wyjątkowej scenerii. Nasze oplątwy błyszczały przed obiektywem aparatu w showroomie BM Housing w najlepszym towarzystwie - wyselekcjonowanego skandynawskiego designu. Bardzo dziękujemy za gościnę i gorąco polecamy Wam odwiedzenie BM Housing przy najbliższej okazji.

oplątwa_tillandsia_airplant

oplątwa_tillandsia_airplant

oplątwa_tillandsia_airplant

oplątwa_tillandsia_airplant

oplątwa_tillandsia_airplant

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl