Oplątwa - 7 dobrych praktyk 0

Oplątwy – 7 dobrych praktyk

Jeśli marzy Wam się oplątwa, ale kompletnie nie wiecie jak ją pielęgnować, ten post jest właśnie dla Was. Poniżej przedstawiamy siedem zasad postępowania z naszymi egzotycznym pięknościami.

  1. Wilgotność

Większość z oferowanych przez nas oplątw pochodzi z miejsc charakteryzujących się dużą wilgotnością powietrza. Zauważyliśmy, że przeniesione do warunków domowych, najlepiej czują się, gdy zawartość pary wodnej w powietrzu wynosi 60% i więcej. Czy w takim razie, jeśli w domu wilgotność jest dużo niższa, oplątwa przetrwa? Jak najbardziej, pod warunkiem, że będzie częściej spryskiwana. Gdy w domu jest bardzo sucho, może okazać się, że takie zabiegi będą musiały być powtarzane codziennie. Aby tego uniknąć dobrym rozwiązaniem jest stosowanie kąpieli wodnych, ale o tym wspominamy poniżej.

  1. Nasłonecznienie

Oplątwy nie lubią działania bezpośrednich promieni słonecznych (oprócz Księżniczki i Królowej, łac. Tillandsia Xerographica). Zbyt duże nasłonecznienie po prostu je wysusza. Najlepiej czują się w miejscach jasnych, ale poza zasięgiem promieni. Dobrze tolerują też półcień.

  1. Spryskiwanie

Generalnie zalecamy spryskiwanie oplątw 2-3 razy w tygodniu. Może jednak okazać się, że w miejscu, w którym przebywają jest zbyt sucho i ilość spryskiwań będzie trzeba zwiększyć. Po czym poznać, że naszej roślince chce się pić? Liście będą się skręcać, końcówki usychać, a cała roślinka będzie tracić swoją jędrność.

  1. Kąpiele

Raz na jakiś czas (może to być np. raz w miesiącu) dobrze jest naszej oplątwie zrobić kąpiel wodną. W tym celu zanurzamy całą roślinę w wodzie, o temperaturze pokojowej, na kilka godzin. Ważnym jest, aby po takim zabiegu roślina dobrze wyschła. W tym celu najlepiej umieścić ją na ręczniku, tak aby nadmiar wody spłynął z jej wnętrza. Pozostawienie wody w środku oplątwy może przyczynić się do jej gnicia, a w konsekwencji do obumarcia.

Niektórzy całkowicie rezygnują ze spryskiwania swoich roślinek na rzecz częstszych kąpieli. Częstotliwość należy dobrać samodzielnie, w zależności od warunków panujących w domu.

  1. Nawożenie

W dobie suplementów warto też pomyśleć o oplątce 😊. Gdy będzie kąpana, do wody można dodać nawóz (taki sam jak dla orchidei) w 1/3 ilości zalecanej na opakowaniu.

  1. Umiejscowienie

Choć nie ma korzeni, to nie znaczy, że oplątwa lubi się przemieszczać. Dlatego radzimy zachować zdrowy rozsądek i nie zmieniać jej położenia zbyt często.

  1. Dbanie o liście

Oplątwa, jak każda kobieta, lubi dobrze wyglądać. Pamiętajcie aby podcinać jej suche końcówki, a w razie konieczności, obrywać zniszczone liście.

 

Mamy nadzieję, że tych kilka prostych zasad pomoże Wam w hodowli. Życzymy powodzenia!

Poniżej kilka zdjęć oplątw w ich naturalnym środowisku.

 

Oplątwa Gwiazdeczka Project Cube

 

Oplątwa Pinkie Project Cube

Oplątwa Project Cube

Oplątwa Bluszcz Project Cube

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl