Oplątwa w pigułce – którą oplątwę wybrać i jak ją pielęgnować? 0

Dla większości odwiedzających nasz sklep to pierwszy kontakt z oplątwą. Chcielibyśmy przybliżyć wam tę tajemniczą roślinę i pomóc wybrać odpowiedni egzemplarz dla siebie.

Oferowane przez nas oplątwy należą do epifitów, czyli roślin, które nie zakorzeniają się w glebie, a w naturze często rosną na drzewach czy krzewach (nie są pasożytami, potrzebują jedynie podpory). Wszystkie składniki odżywcze czerpią z wody i powietrza. Dzięki temu przeniesione w warunki domowe stają się niezwykłym elementem dekoracyjnym dającym nieograniczoną możliwość aranżacji.

Jak wyglądają oplątwy?

Oplątwy przybierają najprzeróżniejsze formy i to jest w nich najciekawsze. Każda z roślin jest niepowtarzalna! Oto najlepszy przykład - wszystkie trzy rośliny na zdjęciu to Meduzy.


Niektóre z oplątw, w szczególności Królowa, Księżniczka czy Ananas, poprzez swoją suchą strukturę mogą sprawiać wrażenie nieżywych – jednak nie dajcie się zwieść - taka ich uroda.

Jak o nie dbać?

Większość oplątw wystarczy spryskać dwa razy w tygodniu wodą. Zamiennie można robić im 4-godzinne kąpiele dwa razy w miesiącu. Niezwykle ważne jest, aby roślina po każdej kąpieli dobrze przeschła. Można delikatnie ją otrzepać i na jakiś czas położyć pod kątem, aby nadmiar wody mógł swobodnie spłynąć. Przesuszoną oplątwę da się w większości wypadków uratować, ale taką, która zacznie gnić od zbyt dużej ilości wody, trzeba będzie spisać na straty.

Jeśli u naszej roślinki zauważymy suche końcówki, możemy je odciąć. Jeśli cała pojedyncza gałązka uschnie - odrywamy ją.

Raz na jakiś czas możemy oplątwę dożywić nawozem dla orchidei w ½ zalecanej na opakowaniu ilości.

Oplątwa kwitnie raz w swoim życiu, po tym spektakularnym wydarzeniu u jej podstawy pojawi się małe potomstwo. Można je pozostawić lub oderwać od matki, gdy osiągnie co najmniej połowę jej wielkości.

Która oplątwa dla mnie?

Jeśli jesteś osobą zabieganą i prowadzisz nieregularny tryb życia, polecamy zakup Księżniczki, Królowej czy Meduzy.

Jeśli lubisz dbać o rośliny, ale nie masz w tym jeszcze dużego doświadczenia, swoją przygodę z oplątwami możesz zacząć od Trawki, Ananasa, Kosmitki, Harrisi, Kulki, Maluszka czy Mini Ananasa.

Wytrawnym hodowcom polecamy nasz Szczypiorek.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl