Oplątwa w pigułce – którą oplątwę wybrać i jak ją pielęgnować? 0

Dla większości odwiedzających nasz sklep to pierwszy kontakt z oplątwą. Chcielibyśmy przybliżyć wam tę tajemniczą roślinę i pomóc wybrać odpowiedni egzemplarz dla siebie.

Oferowane przez nas oplątwy należą do epifitów, czyli roślin, które nie zakorzeniają się w glebie, a w naturze często rosną na drzewach czy krzewach (nie są pasożytami, potrzebują jedynie podpory). Wszystkie składniki odżywcze czerpią z wody i powietrza. Dzięki temu przeniesione w warunki domowe stają się niezwykłym elementem dekoracyjnym dającym nieograniczoną możliwość aranżacji.

Jak wyglądają oplątwy?

Oplątwy przybierają najprzeróżniejsze formy i to jest w nich najciekawsze. Każda z roślin jest niepowtarzalna! Oto najlepszy przykład - wszystkie trzy rośliny na zdjęciu to Tillandsie caput-medusae "Meduzy".


Niektóre z oplątw, w szczególności Tillandsia xerographica ("Królowa" i  "Księżniczka") czy Tillandsia fasciculata ("Ananas"), poprzez swoją suchą strukturę mogą sprawiać wrażenie nieżywych – jednak nie dajcie się zwieść - taka ich uroda.

Jak o nie dbać?

Większość oplątw wystarczy spryskać dwa razy w tygodniu wodą. Zamiennie można robić im 4-godzinne kąpiele dwa razy w miesiącu. Niezwykle ważne jest, aby roślina po każdej kąpieli dobrze przeschła. Można delikatnie ją otrzepać i na jakiś czas położyć pod kątem, aby nadmiar wody mógł swobodnie spłynąć. Przesuszoną oplątwę da się w większości wypadków uratować, ale taką, która zacznie gnić od zbyt dużej ilości wody, trzeba będzie spisać na straty.

Jeśli u naszej roślinki zauważymy suche końcówki, możemy je odciąć. Jeśli cała pojedyncza gałązka uschnie - odrywamy ją.

Raz na jakiś czas możemy oplątwę dożywić nawozem dla orchidei w ½ zalecanej na opakowaniu ilości.

Oplątwa kwitnie raz w swoim życiu, po tym spektakularnym wydarzeniu u jej podstawy pojawi się małe potomstwo. Można je pozostawić lub oderwać od matki, gdy osiągnie co najmniej połowę jej wielkości.

Która oplątwa dla mnie?

Jeśli jesteś osobą zabieganą i prowadzisz nieregularny tryb życia, polecamy zakup Tillandsii xerographica, caput-medusaeseleriana czy ionantha.

Jeśli lubisz dbać o rośliny, ale nie masz w tym jeszcze dużego doświadczenia, swoją przygodę z oplątwami możesz zacząć od Tillandsii juncea, fascisulata, bulbosaharrisi czy butzii 

Wytrawnym hodowcom polecamy starsze i większe okazy, które okazjonalnie pojawiają się w naszym sklepie (na zdjęciu poniżej Tillandsia duratii).

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl