Oplątwy a styl skandynawski 0

Styl skandynawski - nie bez powodu króluje wśród wnętrzarskich trendów i od kilku lat nieodmiennie nas inspiruje. Przeglądając Pinteresta, widzimy zdjęcia pięknie zaaranżowanych domów i mieszkań, ale mało wiemy o tym, skąd wziął się ten charyzmatyczny styl.

Skandynawowie cenią lekkość i subtelność, która sprawia, że wnętrze nie wywołuje wrażenia precyzyjnie skonstruowanego - jest niewymuszonym tłem dla głównego bohatera: człowieka. Takie podejście okazało się na tyle uniwersalne, że spotkało się z entuzjazmem innych krajów, a skandynawscy projektanci - Fin Juhl, Arnie Jacobsen, Hans J. Wegner - trafili do kanonu światowych designerów.

Jeśli chcemy zrozumieć fenomen tego stylu, musimy cofnąć się do jego początków, czyli do lat 30-tych ubiegłego wieku. Mało osób wie, że styl skandynawski w ma swoje korzenie w modernizmie - ruchu, który zawładnął umysłami architektów i projektantów na blisko sześć dekad (lata 20-80-te). To właśnie od niego przejął główne wyznaczniki - funkcjonalność i prostotę, które na Północy nabrały oryginalnego i tak nośnego charakteru.

Czynnik geograficzny odgrywa tu dużą rolę. W wietrznej i pochmurnej krainie fiordów wnętrza i przedmioty miały i mają za zadanie otulać, budować przytulną atmosferę, wcielać szeroko opisywaną ostatnio filozofię szczęścia osiąganego przez minimum środków, czyli hygge. Skandynawskie wnętrza są jasne i przestronne, wypełnione czystymi liniami od architektury po meble.

A gdzie w tym wszystkim miejsce dla roślin? Jednym z podstawowych tematów i punktów odniesienia dla modernistów była natura. To właśnie moderniści uwrażliwieni na nasze relacje z przyrodą zaczęli poszukiwać harmonijnych relacji między architekturą i otoczeniem. Skandynawowie przejęli tę troskę i widać ją bardzo wyraźnie w ich myśleniu. Pieniek drewna jako stolik nocny? Konar wyłowiony z morza jako wieszak na ubrania? Czemu nie. Dzięki nim my również otworzyliśmy się na tak „awangardowe” pomysły.

Jak ciekawie reinterpretować styl skandynawski i znaleźć na niego własne, nieoczywiste patenty? Oplątwy, wciąż stosunkowo mało popularne w naszym kraju, doskonale komponują się ze skandynawskim światopoglądem i estetyką. Zobaczcie galerię zdjęć, która pokaże Wam, że możliwości ich aranżacji jest naprawdę wiele.

 Foto Karolina z Houseloves

 Project Cube oplątwy styl skandynawski

Project Cube oplatwy styl skandynawski

Foto Iza z Colores de mi alma

Project Cube oplątwy styl skandynawski

Project Cube oplątwy styl skandynawski

Foto Scraperka

Project Cube oplątwy styl skandynawski

Project Cube oplątwy styl skandynawski

 Foto Anicja

Project Cube oplątwy styl skandynawski

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl