Powrót Królowej 0

Elżbieta? Margo? Maria Antonina? Jadwiga? Królowa z Alicji w Krainie Czarów albo Śniegu? Charyzmatyczne władczynie z przeszłości, barwne postacie literackie są fascynujące, ale dziś nie o nich. W naszej bajce też jest ktoś, kto zasługuje na szczególną uwagę i względy. To Tillandsia Xerographica, której przyznaliśmy miano Królowej, bo posiada — podobnie jak wymienione wyżej — pierwiastek fascynującego piękna, dominacji i siły.

Oplątwa Project Cube

 

Oplątwa Królowa pochodzi z Meksyku, Hondurasu, Salwadoru i Gwatemali. Jej srebrno-szare liście są szersze u podstawy i zwężają się ku końcom; bliżej stożka wzrostu wywijają się na zewnątrz i plączą jak niesforne pukle włosów, tworząc efektowną rozetę.

 

 

Bujna i rozłożysta, Xerographica stwarza bardzo ciekawe możliwości aranżacyjne. Dzięki pokaźnym rozmiarom może być samodzielnym elementem dekoracyjnym, który z pewnością nie pozostanie niezauważony. Równie dobrze będzie prezentować się jako część większej kompozycji — kilka oplątw ustawionych jedna obok drugiej zrobi piorunujące wrażenie.

 

 

Królowa może być centralną ozdobą stołu jadalnianego, efektownym dodatkiem na stoliku kawowym czy biblioteczce. Może być wykorzystana do zrobienia oryginalnych dekoracji na przyjęcia okolicznościowe, takie jak śluby (tutaj link do posta o ślubach). Delikatna zieleń oplątwy doda energii wnętrzom w neutralnych kolorach, ale ich nie zdominuje. Roślina doskonale wpisze się w modne style: skandynawski oraz boho, ale może być też intrygującym dopełnieniem klasycznego, nowoczesnego wystroju.

 

 

Królowa — dzięki swojemu rodowodowi — wykształciła niezwykłą odporność na promienie słoneczne. Jej liście zachowują kształt nawet wystawione na działanie słońca przez dłuższy czas. Wbrew zobowiązującej nazwie jest więc niespecjalnie wymagająca w utrzymaniu. Oto kilka wskazówek, jak ją pielęgnować, aby panowała długo i miłościwie:

WODA: Dwa razy w tygodniu obficie spryskuj swoją Królową wodą. Dodatkowo co 2 lub 3 tygodnie rób swojej Królowej kąpiel. W tym celu zanurz ją na 4 godziny w letniej wodzie. Po spryskaniu jak i kąpieli połóż odwróconą Xerographicę na ręczniku tak aby pozbyć się z jej środka nadmiaru wody.

ŚWIATŁO: Królowa, jako jedna z nielicznych naszych oplątw, może być wystawiana na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

ODŻYWIANIE: Raz w miesiącu do kąpieli wodnej dodaj trochę nawozu (taki sam jak dla storczyków).

WYGLĄD: Jeśli u Twojej Królowej pojawiają się suche końce, to znak, że ma za mało wilgoci. Suche końce odetnij nożyczkami oraz zwiększ liczbę spryskiwań.

KWITNIENIE: Xerographica, jak wszystkie oplątwy, kwitnie raz w z swoim życiu. Kwiat, który wytwarza jest niezwykle spektakularny i może utrzymywać się przez kilka miesięcy. W warunkach naturalnych, po procesie kwitnienia, Królowa wytwarza potomstwo, jednak w warunkach hodowlanych udaje się to tylko nielicznym.

 

W naszym sklepie znajdziecie Tillandsię xerographica w dwóch rozmiarach : dużą o średnicy ponad 30 cm (Królowa)  oraz mniejszą o średnicy około 15 cm (Księżniczka).

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl